piątek, 22 stycznia 2016

Naprawdę jesteśmy tak obojętni? Dziecko marznie a my...idziemy dalej.

Latem, kiedy zalała nas fala tropikalnych upałów, ludzie nauczyli się reagować na widok zamkniętych w samochodach dzieci.

Na zewnątrz +30 stopni, w aucie dużo, dużo więcej. Przechodząc obok zaparkowanego w słońcu samochodu i widząc śpiące w nim, zalane potem dziecko, sporo osób wszczynało alarm. Sama biegałam po markecie szukając matki-idiotki, która zostawiła córkę "na minutkę". Ludzie reagowali także widząc zamknięte w rozgrzanym aucie psy. A mróz nie jest niebezpieczny?Sądeckie wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe, na swojej stronie internetowej pisze tak: Hipotermia to stan organizmu, w którym temperatura ciała jest niższa od bezwzględnego minimum normy fizjologicznej (36°C), spowodowany zbyt szybkim ochładzaniem organizmu w stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła. Przyczyną hipotermii może być długotrwałe oddziaływanie niskiej temperatury otoczenia (powietrza, wody) na organizm lub też zahamowanie procesów przemiany materii. 

W stanie hipotermii wszystkie procesy życiowe ulegają zwolnieniu (np. zmniejsza się zużycie tlenu w procesach biochemicznych, a tym samym maleje zapotrzebowanie na tlen) i następuje obniżenie efektywności działania, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku. W ekstremalnym przypadku hipotermii może nastąpić śmierć w następstwie zbyt niskiej temperatury mózgu i serca. Spadek temperatury ciała poniżej 24 stopni Celsjusza najczęściej oznacza śmierć.

Autor: Radiowa Mama

Teraz obejrzyj ten film. Reakcja przechodniów daje do myślenia. 2 komentarze:

  1. Widziałam ten filmik w PnŚ i się zastanawiałam czy to naprawdę taka znieczulica czy po prostu ludzie nie widzą nic poza czubkami swoich nosów... jednak i tak wszystkich pobiła babcia pod kościołem rzucając "nie jest Ci za ciepło?" moherowy beret który pewnie leciał do kościoła aby siedzieć w pierwszej ławce, najgłośniej śpiewać i lecieć jako pierwsza w kolejce do komunii... Wstyd Polsko WSTYD !

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj znam ten filmik, mrozi krew w żyłach i to nie ze względu na śnieg na nim prezentowany, a na obojętność ludzi. Szkoda, że czasami brak nam jako populacji odwagi, przysłowiowych jaj...

    OdpowiedzUsuń

Komentarz wyczekiwany i mile widziany:)